Sinustako kouluttaja? Hae kouluttajakoulutukseen

Haluatko oppia kouluttamaan ja ohjaamaan ryhmiä? Hae SEL:n ja KSL-opintokeskuksen kouluttajakoulutukseen.

SEL järjestää vuonna 2026 yhdessä KSL-opintokeskuksen kanssa kouluttajakoulutuksen, johon haemme nyt kouluttamisesta ja ryhmien ohjaamisesta kiinnostuneita osallistujia. Kouluttajakoulutuksessa perehdymme ryhmän toimintaan, aikuisten oppimiseen, erilaisiin oppimiskäsityksiin ja kriittiseen pedagogiikkaan.

Opit kouluttajakoulutuksessa:

● toteuttamaan lyhyt- tai pitkäkestoisen koulutuksen
● rakentamaan koulutuksen niin, että se tukee mahdollisimman hyvin oppimista
● käyttämään erilaisia oppimista tukevia menetelmiä
● tunnistamaan erilaisen oppijan ja tukemaan häntä oppimisessa

Kouluttajakoulutuksen suorittaneet voivat toimia kouluttajina ja ohjata ryhmiä SEL:n ja KSL:n koulutuksissa ja muissa tapahtumissa.

SEL ja KSL ovat aiemmin kouluttaneet kaksi selliläisten ryhmää kouluttajiksi. Tutustu SEL:n jäsenten kokemuksiin:

>> SEL:n kouluttajakoulutus 2023

>> SEL:n kouluttajakoulutus 2022

Kouluttajakoulutus toteutetaan kevään 2026 aikana ja siihen sisältyy lähi- ja etätapaamisia. Koulutus on SEL:n jäsenille maksuton. Sinulla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta kouluttamisesta. Voit hakea kouluttajakoulutukseen 14.12.2025 asti.

>> Hae mukaan kouluttajakoulutukseen


Kysy lisää: SEL:n järjestötoimitsija Minttu Sillanpää, p. 044 348 2312, minttu.sillanpaa@selry.fi


Kuvassa ovat ensimmäisen SEL:n ja KSL:n kouluttajakoulutuksen suorittaneet selliläiset. Kuva: Pinja Nikki

Liity
jäseneksi