Elintarvikealan työriidan sovittelua jatketaan torstaina

Elintarvikealan työntekijöiden työehtosopimuksia koskevan työriidan sovittelu jatkuu torstaina.

SEL:n ja ETL:n välisiä elintarvikealan työntekijöiden työehtosopimuksia koskevan työriidan sovittelua jatketaan torstaina 3.4.2025 kello 13 valtakunnansovittelijan toimistolla. Työriidan sovittelijana toimii Janne Metsämäki.

Jos SEL ja ETL eivät pääse sopuun elintarvikealan työntekijöiden uusista työehtosopimuksista ennen lakon alkamista, toteutuu SEL:n lakko 13 liha-alan työpaikassa ja valmisruokatehtaassa 8.–10.4.2025.

SEL ja ETL neuvottelevat viidestä työehtosopimuksesta: leipomoalan, liha-alan, meijerialan, teollisuuden sekä panimo- ja virvoitusjuoma-alan työntekijöiden työehtosopimuksista, joiden piirissä on noin 25 000 työntekijää.

Työriitojen sovittelujärjestelmä, sovittelijan valtuudet ja sovittelussa noudatettavat menettelytavat perustuvat lakiin työriitojen sovittelusta.


>> Lue lisää työriitojen sovittelusta

>> Elintarvikealan työehtosopimusneuvottelut

>> SEL:n lakot elintarvikealan työpaikoilla

>> SEL:n ylityö- ja vuoronvaihtokielto elintarvikealan työpaikoilla

>> Näin elintarvikealan työnantajat haluavat heikentää sinun työehtojasi

Liity
jäseneksi