SEL:n lakko siirrettiin: 13 työpaikkaa ja lähes 4000 työntekijää lakossa 8.–10.4.2025

Kahdella viikolla eteenpäin siirretyn SEL:n lakon piirissä 8.–10.4.2025 on 13 elintarvikealan työpaikkaa ja lähes 4000 työntekijää.

Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL antoi 10.3.2025 lakkovaroituksen kolmentoista liha-alan työpaikan ja valmisruokatehtaan lähes 4000 työntekijän lakosta 25.–27.3.2025.

Työministeri Arto Satonen päätti siirtää valtakunnansovittelija Anu Sajavaaran esityksestä SEL:n lakon kahdella viikolla eteenpäin alkamaan 8.4.2025, koska ”ilmoitettu työnseisaus sen laatuun ja laajuuteen nähden kohdistuisi yhteiskunnan elintärkeisiin toimintoihin ja vahingoittaisi huomattavasti yleistä etua”.

Siirretyn SEL:n lakon piirissä ovat kaikki työvuorot, jotka alkavat tiistain 8.4.2025 kello 00.00 ja torstain 10.4.2025 kello 23.59 välisenä aikana seuraavilla työpaikoilla:

  • Apetit Ruoka, Säkylä
  • Atria, Forssa
  • Atria, Nurmo, pois lukien siipikarjatehdas
  • HKFoods Finland, Forssa
  • HKFoods Finland, Mikkeli
  • HKFoods Finland, Vantaa
  • Pouttu, Kannus
  • Saarioinen, Huittinen
  • Saarioinen, keskuslähettämö, Valkeakoski
  • Saarioinen, Delitalo, Valkeakoski
  • Saarioinen, Sahalahti
  • Saarioinen, Valkeakoski
  • Snellmanin Kokkikartano, Kerava

Lakon piirissä työpaikoilla ovat kaikki SEL:n ja Elintarviketeollisuusliiton välisten elintarvikealan työntekijöiden työehtosopimusten alaiset työt, hätä- ja suojelutyötä lukuun ottamatta.

SEL:n liittovaltuusto hylkäsi tänään yksimielisesti sovittelijan jättämän toisen sovintoehdotuksen elintarvikealan työriitaan.

SEL:n tavoitteena on lakolla vauhdittaa uusien työehtosopimusten syntymistä. Lakko toteutuu, jos SEL ja ETL eivät pääse ennen lakon alkamista sopuun elintarvikealan työntekijöiden uusista työehtosopimuksista.

SEL ja ETL neuvottelevat viidestä työehtosopimuksesta: leipomoalan, liha-alan, meijerialan, teollisuuden sekä panimo- ja virvoitusjuoma-alan työntekijöiden työehtosopimuksista, joiden piirissä on noin 25 000 työntekijää.


>> Näin elintarvikealan työnantajat haluavat heikentää sinun työehtojasi

>> SEL:n lakkovaroitus: Kolme panimoa ja lähes 1000 työntekijää lakossa 23.–28.3.2025

>> SEL:n lakkovaroitus: 150 leipomoa ja lähes 2000 työntekijää lakossa 31.3.–3.4.2025

>> SEL:n ylityö- ja vuoronvaihtokielto elintarvikealan työpaikoilla jatkuu 6.4.2025 asti

Liity
jäseneksi