SEL:n aktiivit saivat intoa ja ideoita nuorten koulutuksesta

SEL:n aktiivit Jonna Nieminen ja Krista Shepherdson kävivät hakemassa intoa ja ideoita jäsenhankintaan ay-nuorten koulutuksesta Portugalista.

Koulutus on yksi SEL:n tärkeimmistä tehtävistä ja merkittävimmistä jäseneduista. SEL:n jäsenet ja luottamushenkilöt voivat osallistua liiton koulutuksiin ja kehittää osaamistaan. SEL:n koulutuksen sekä aluejärjestöjen ja ammattiosastojen koulutuksen lisäksi koulutusta tarjoavat SEL:n koulutuskumppanit Murikka-opisto ja KSL-opintokeskus.

Välillä tarjoutuu mahdollisuus myös lähettää SEL:n jäseniä Euroopan ammattiyhdistysliikkeen tutkimus- ja koulutuskeskuksen ETUI:n ja elintarvikealan ammattiliittojen eurooppajärjestön EFFAT:n koulutuksiin ulkomaille.

SEL:n nuoret aktiivit Jonna Nieminen Saarioisten Sahalahden valmisruokatehtaalta ja Krista Shepherdson Fazerin Vantaan makeistehtaalta osallistuivat helmikuussa ETUI:n ja EFFAT:n järjestämään koulutukseen Portugalin Sesimbrassa.

Englanninkielisessä koulutuksessa pohdittiin, miten nuoria työntekijöitä saadaan lisää ammattiliittoihin jäseniksi ja aktiivisiksi toimijoiksi. Koulutukseen osallistui 20 nuorta ay-aktiivia yli kymmenestä Euroopan maasta.

– Parasta koulutuksessa olivat ihmiset. Meille muodostui hyvä porukka, jossa viihtyi, Krista Shepherdson sanoo.

– Muihin tutustui nopeasti. Verkostoitumisesta sai aika tavalla virtaa ja uusia ideoita omaan tekemiseen. Opin muiden maiden tilanteista, ammattiyhdistysliikkeen historiasta ja nykypäivästä eri puolilla Eurooppaa, Jonna Nieminen kertoo.

Koulutus oli hyvä kokemus, vaikka se etukäteen vähän jännittikin.

– Oli kiva, että pääsimme itse tekemään, suunnittelemaan ja ideoimaan. Koulutus ei ollut vain paikalla istumista ja luentojen kuuntelemista, Nieminen toteaa.


Vinkit jakoon ja käyttöön

Koulutuksessa osallistujat jakoivat hyväksi havaittuja vinkkejä siitä, miten nuoret työntekijät saadaan kiinnostumaan ammattiliitoista ja liitoissa vaikuttamisesta. Jonna Nieminen ja Krista Shepherdson saivat paljon inspiraatiota muiden maiden tilanteista ja kokemuksista.

– Huikein juttu, jonka kuulimme, oli Serbiasta, jossa juuri kukaan työntekijä ei tiedä, mikä on ammattiliitto. Siksi liitto on laittanut työpaikoille ”salaisia agentteja” tutustumaan ihmisiin ja tutkimaan, mikä työpaikalla on meininki. He etsivät työntekijöiden keskuudesta sopivia johtohahmoja tekemään jäsenhankintaa ja vetämään kampanjoita työehtojen parantamiseksi, Shepherdson kertoo.

– Heistä ei saanut ottaa valokuvia, etteivät työnantajat saa tietää heidän olevan liittoaktiiveja, Nieminen jatkaa.

Jäsenhankintaa ideoitiin yhdessä myös tehtävien avulla.

– Meidän piti järjestää kuvitteellinen työpaikka, jossa käynnistimme kampanjan. Tulokset olivat superhauskoja ja niistä sai vinkkejä omaan tekemiseen. Oikein sormet syyhyävät, että pääsee kokeilemaan, miten ideat meillä Suomessa toimivat, Shepherdson kertoi heti koulutuksen jälkeen.

Esimerkiksi Belgiassa nuoria houkutellaan liittoon alle 25-vuotiaiden maksuttomalla jäsenyydellä.

– Sitä voisi kokeilla meilläkin. Belgialaisten mukaan lähes kaikki pysyivät jäseninä maksuttoman ajan jälkeenkin, Shepherdson ehdottaa.

Muiden maiden aktiivit olivat kiinnostuneita kuulemaan lisää myös Suomen hallituksen toimista, joilla yritetään heikentää työntekijöiden työehtoja ja ammattiliittoja.

– Kun kerroimme muille Suomen tilanteesta, tuli ylpeä olo, kun meillä Suomessa ammattiyhdistysliike on vielä vahva ja työntekijöiden järjestäytymisaste on korkea moniin muihin maihin verrattuna. Tilanne ei kuitenkaan pysy automaattisesti hyvänä ja töitä järjestäytymisasteen nostamiseksi on tehtävä myös meillä, Nieminen toteaa.

Liity
jäseneksi