Mihin SEL käyttää jäsenmaksurahat?

Maksoimme lakkoavustuksia SEL:n jäsenille 1,4 miljoonaa euroa vuonna 2024.

SEL:n tärkein tehtävä on neuvotella elintarvikealan työntekijöiden työehtosopimukset. Valvomme jäsentemme etuja ja tarjoamme palveluita, koulutusta ja jäsenetuja, kuten työsuhdeneuvonnan, oikeusavun ja työttömyysturvan. Luottamushenkilömme hoitavat jäsentemme asioita työpaikoilla. Rahoitamme toimintamme keräämällä jäsenmaksua, joka on 1,4 % jäsenen palkasta. SEL:n jäsenmaksu sisältää Avoin työttömyyskassa A-kassan jäsenmaksun.

Vuonna 2024 SEL:n jäsenet maksoivat jäsenmaksua yhteensä 8,1 miljoonaa euroa. Maksoimme työttömyyskassalle SEL:n jäsenten jäsenmaksuja 1,6 miljoonaa euroa. Palautimme SEL:n ammattiosastoille jäsenmaksuista 12 % eli 800 000 euroa ammattiosastojen toiminnan rahoittamiseksi. Näiden jälkeen jäsenmaksutuloista jäi käytettäväksi 5,7 miljoonaa euroa.

SEL:n suurin kuluerä ovat henkilöstökulut, jotka olivat 3,1 miljoonaa euroa vuonna 2024. Tämä on tyypillistä asiantuntijaorganisaatiolle, jonka tehtävä on jäsenten edunvalvonta ja palvelu. Muihin kuluihin käytimme yhteensä 5,8 miljoonaa euroa vuonna 2024. Maksoimme lakkoavustuksia 1,4 miljoonaa euroa jäsenillemme, jotka osallistuivat poliittisiin #PainavaSyy-lakkoihin, joilla vastustimme Orpon hallituksen ajamia heikennyksiä työntekijöiden lakko-oikeuteen, työehtoihin ja työttömyysturvaan.

Vuonna 2024 SEL:n toiminnan kuluista 24,4 prosenttia käytettiin lakkoavustuksiin. Sopimustoiminnan osuus kuluista oli 5,4 prosenttia, viestinnän 4,5 prosenttia, järjestötoiminnan ja jäsenpalveluiden 26,7 prosenttia, koulutustoiminnan 7,5 prosenttia, aluetoiminnan 5,4 prosenttia, hallinnon 21,6 prosenttia, kansainvälisen toiminnan 3,1 prosenttia ja SEL:n kesäpaikka Koivikkorannan 1,4 prosenttia.

SEL:n keräämä jäsenmaksu ei riitä toiminnan kulujen kattamiseen, joten SEL:n toimintaa rahoitetaan myös sijoitustoiminnan tuotoilla. SEL:n tase on vahva ja toimintamme on omavaraista. SEL:n jäsenet saavat jatkossakin liitolta edunvalvontaa, tukea, turvaa, palveluita ja jäsenetuja.

Juha Kannisto
SEL:n talouspäällikkö


>> Liity SEL:n jäseneksi, jos et ole jo!

Liity
jäseneksi