Joukkovoimaa tarvitaan edelleen

Tänä vuonna tulee kuluneeksi 120 vuotta siitä, kun SEL sai alkunsa Tampereella. Vuoden 1905 toukokuussa kuusi leipureiden ja kondiittoreiden ammattiosastoa Helsingistä, Tampereelta, Turusta, Oulusta, Vaasasta ja Viipurista päätti liittyä yhteen ajaakseen alan työläisille parempia työoloja.

Olisi tietysti ollut upeaa viettää SEL:n 120-vuotisjuhlavuotta iloiten siitä, kuinka paljon suomalainen työelämä sekä elintarvikealan työehdot ja työolot ovat kehittyneet, kun olemme niitä muuttaneet paremmiksi 120 vuoden aikana. Valitettavasti meillä on aihetta muuhunkin kuin juhlaan. Kesällä 2023 valtaan noussut Orpon hallitus on työntekijävihamielisellä politiikallaan kohta kaksi vuotta määrätietoisesti vienyt työntekijöiden oikeuksia ja asemaa vuosikymmeniä taaksepäin.

Emme sentään vielä ole lähelläkään vuoden 1905 työehtoja ja työoloja, mutta suunta on selvä. Hallitus haluaa eroon työehtosopimuksista ja luottamusmiehistä työpaikoilla. Sydämeen asti sattuu, kun vuosikymmenten aikana yhteistyöllä rakennettuja työelämän pelisääntöjä ja työntekijän turvaksi tehtyä lainsäädäntöä revitään hallituksen ja työnantajapuolen toimesta.

Hallituksen politiikasta voimaantuneina myös elintarvikealan työnantajat ovat esittäneet työehtosopimusneuvotteluissa kovimmat työehtojen heikennysesitykset viimeiseen 15 vuoteen. Tänä keväänä edessämme voi olla kova vääntö, jos joudumme taistelemaan pitkän kaavan kautta tolkullisten työehtojen puolesta. Toivottavasti neuvottelupöydässä on kuitenkin sen verran malttia ja tolkkua, ettei siellä lähdetä hakemaan selkävoittoa vastapuolesta.

Toisin kuin jotkut luulevat, ammattiliittojen lakot ja muut työtaistelutoimet eivät ole kosto hallituksen toteuttamista työehtojen ja työttömyysturvan heikennyksistä. Liitot toteuttavat lakoillaan ja muilla toimillaan perustehtäväänsä ja ajavat jäsentensä etuja. Kyse ei ole kostosta, vaan jäsenten palkoista ja muista työehdoista.

Suomalaisten työntekijöiden ostovoiman putoaminen on todellista. Palkalla saa selvästi vähemmän kuin ennen. Suomen kilpailukyky on kunnossa. Nyt on oikea aika korjata työntekijöiden ostovoimakuoppa. Joukkovoimaa tarvittiin 120 vuotta sitten ja tarvitaan edelleen.

Teksti on Elintakeen 1/2025 (14.2.2025) pääkirjoitus.

Liity
jäseneksi