Vi kom i går överens med arbetsgivarförbundet ETL om att det tredje avtalsåret i de nuvarande kollektivavtalen för arbetstagarna inom livsmedelsbranschen genomförs. Kollektivavtalen mellan SEL och ETL förblir alltså i kraft till 31.1.2028.
Det är bra ur båda avtalsparternas perspektiv. Det finns klara fördelar med långa avtalsperioder, även om många verkar ha glömt värdet av långa avtal på 2020-talets arbetsmarknad. Framför allt ger långa kollektivavtal både arbetstagarna och arbetsgivarna stabilitet, förutsägbarhet och säkerhet inför framtiden.
I vår verksamhetsmiljö har det funnits och finns det fortfarande många faktorer som skapar osäkerhet på marknaden, både ute i världen och i Finland. Instabilitet orsakas bland annat av krig och konflikter samt extrema väderfenomen som beror på klimatförändringen. I Finland har osäkerheten ökat speciellt på grund av regeringen Orpos åtgärder, som har försämrat arbetstagarnas rättigheter och lett till den högsta arbetslöshetsgraden i EU.
I en sådan värld är det bara bra att vi vet vilka anställningsvillkor som kommer att gälla inom livsmedelsbranschen under de närmaste 1,5 åren.
Långa kollektivavtal ger också parterna en möjlighet att under avtalsperioden föra en dialog om behoven av att utveckla avtalen. En öppen dialog kan hjälpa parterna att förstå varandras synpunkter och utreda om det är möjligt att hitta lösningar som gynnar båda parterna.
Arbetsgivaren ska dock inte försöka göra några närmanden som går ut på att de lovar att jobben blir kvar i utbyte mot att anställningsvillkoren försämras. Sådana löften har ingen trovärdighet på löntagarsidan. Vi har också i livsmedelsbranschen sett flera exempel på att arbetstagare sägs upp och fabriker stängs, även om företaget gör ett mycket bra resultat.
Vi kommer att fortsätta arbeta för den inhemska maten och de inhemska jobben, men vi kommer inte att göra det på bekostnad av våra anställningsvillkor. Vi vill att jobben inom livsmedelsbranschen ska vara attraktiva också i framtiden, och det lyckas bara om anställningsvillkoren är i ordning. Det är ingen raketvetenskap.
Veli-Matti Kuntonen
SEL:s förbundsordförande