Petri Koivisto blir SEL:s regionsekreterare i Österbotten

Petri Koivisto tillträder i augusti som SEL:s regionsekreterare i Österbotten, som ersättare för Markus Forslund som utsetts till lönesekreterare.

SEL:s förbundsstyrelse har idag utsett Petri Koivisto, 52, från Seinäjoki till SEL:s regionsekreterare i Österbotten. Det är fråga om ett tillfälligt vikariat som öppnade sig då SEL:s lönesekreterare Ari Huuki i början av maj gick på en två år lång studieledighet och SEL:s regionsekreterare I Österbotten, Markus Forslund valdes att ersätta Huuki som lönesekreterare.

Petri Koivisto har en närmare tjugoårig erfarenhet av förtroendeuppdrag på arbetsplatsen, i fackavdelningen, regionorganisationen och på förbundsnivå. För tillfället arbetar han som köttstyckare och kvalitetsman och fungerar som första vice arbetarskyddsbefullmäktigad på Atrias produktionsenheter i Nurmo. Koivisto tillhör SEL:s förbundsstyrelse och är ordförande för Livsmedelsarbetarnas fackavdelning nr 52 i Seinäjoki.

– Facklig verksamhet och att hjälpa människor står mitt hjärta nära. Jag är glad över att jag nu får ha det som mitt arbete när jag blir SEL:s regionsekreterare i hela Österbotten. Jag vill tacka för förtroendet och jag ser fram emot att arbeta tillsammans med förbundets medlemmar och förtroendevalda, säger Petri Koivisto.

SEL:s regionsekretereres uppgifter är att fungera som rådgivare för medlemmarna I arbetsförhållandefrågor, förhandla i tvistefrågor och bereda eventuella domstolsärenden. Regionsekreteraren utbildar de förtroendevalda på regionens arbetsplatser och fackavdelningar och stöder deras arbete. Dessutom hör det till regionsekreterarens uppgifter att värva medlemmar, informera samt organisera förbundets tillställningar i regionen.

Petri Koivisto inleder sitt arbete som SEL:s regionsekreterare i Österbotten i början av augusti.

Bli
medlem